דלג על Banners
Banners
דלג על Banners
Banners
נצרת עילית
דלג על בר עליון 1
בר עליון 1
דלג על חיפוש
חיפוש
דלג על בר עליון 2
בר עליון 2
דלג על בר עליון 3
בר עליון 3
דלג על Banners
Banners

מוסמך (MA) בפסיכולוגיה קלינית גרונטולוגית

תואר שני בפסיכולוגיה קלינית גרונטולוגית: בגרות מאוחרת וזִקנה

ראש   התכנית: פרופ' יעקב (ג'קי) לומרנץ
תכנית מוסמך בפסיכולוגיה קלינית גרונטולוגית היא חדשנית ויחידה מסוגה בארץ ומבקשת להקנות לסטודנטים חוויית לימוד מושכת, מאתגרת, מעמיקה ומפרה. תכנית קלינית זו   נמשכת שנתיים ומדגישה   את גישת החיים ההתפתחותית   של האדם המבוגר והמזדקן. מטרתה להקנות לסטודנטים ידע רב תיאורטי ומעשי בטיפול קליני כולל והטיפול באדם המבוגר והזקן, לרבות מיומנויות שימוש בכלי טיפול חדשניים. מדובר בשילוב ייחודי של פסיכולוגיה קלינית וגרונטולוגיה המאפשר לסטודנטים לגבש השקפת עולם הומניסטית וערכית על טבע האדם בכלל ועל האדם המבוגר והזקן בפרט.

התכנית מכשירה פסיכולוגים שיענו לצורכי המהפכה הדמוגרפית המאתגרת את החברה, את הרפואה ואת התרבות בתחומי בריאות הנפש, איכות החיים, רווחה והתפתחות מוצלחת ויצירתית. הביקוש לפסיכולוג בעל מיומנויות בתחומים אלה עולה בהתמדה, ואפשרויות התעסוקה של הפסיכולוג הקליני הגרונטולוגי בעמדות עשייה והנהגה הן מרובות ומגוונות.

 

 

מטרות התכנית

להעמיק ולהעשיר את ידיעותיהם של הסטודנטים בתחום הפסיכולוגיה הקלינית, להעניק להם חוויית לימוד בעלת אופק רחב ולהקנות להם כלים מקצועיים ואקדמיים שישרתו אותם בשוק העבודה או בהמשך לימודיהם בתארים מתקדמים. ייחודה של התכנית בכך שהיא מדגישה את טווח החיים של האדם המבוגר והזקן וכוללת העמקה בתחום הפסיכולוגיה הקלינית בדגש על תיאוריה וטיפול בגילים אלה.

מלבד מיומנויות הליבה הקליניות בתחומי ההתפתחות הנורמטיבית והפסיכופתולוגית, פסיכודיאגנוסטיקה, ריאיון וטיפול קליני בסיסי, יירכשו הסטודנטים ידע ליישום מיומנויות אלה על אוכלוסיית הגיל השלישי. ידע נוסף ירכשו הסטודנטים גם בתחומי הפסיכופרמקולוגיה, מאפיינים קוגניטיביים של התפתחות המוח, השירותים לזקן בישראל, אתיקה מקצועית וקורסי בחירה   בהם פסיכולוגיה חיובית, גישות נרטיביות והרחבות המתקיימות במסגרת הסמינר המחלקתי, בכנסים ובימי עיון. הלימודים כוללים עבודת גמר מחקרית בהנחיית אחד מאנשי הסגל. התכנית מעשירה את הידע המקצועי והאקדמי שישרת את הסטודנטים בכניסה לשוק העבודה, במהלך הקריירה ובהמשך לימודיהם לתארים מתקדמים. בוגרי התכנית יהיו הראשונים שיתפסו עמדות מנהיגותיות מקצועיות וחברתיות בפסיכולוגיה של המחצית השנייה של החיים.

התכנית כוללת 46 נקודות זכות.

 

הפרקטיקום

מתבצע בבתי החולים ובמרכזים הרפואיים לב השרון, שלוותה, שער מנשה, הלל יפה ואחרים. מקומות הפרקטיקום עשויים להשתנות מפעם לפעם.

 

עבודת גמר
עבודת הגמר נכתבת על בסיס עבודת מחקר אמפירית בהיקף של עבודה סמינריונית מורחבת ובהדרכת איש סגל   במהלך שנה א' ושנה ב'. עבודת הגמר תימסר למנחה לא יאוחר מתחילת הסמסטר העוקב לסיום הלימודים.

 

תנאי קבלה:

לשנת הלימודים תשע"ו

הקבלה לתכנית מבוססת על מכלול קריטריונים .  מאחר שמספר המתקבלים לתכנית מוגבל, יתקבלו ללימודים המועמדים בעלי הנתונים המתאימים ביותר מבין הנרשמים .

   

תאור התעודה/תואר :

 

תכנית הלימודים מקנה לבוגריה תואר מוסמך (MA)  ) בפסיכולוגיה גרונטולוגית

התכנית מתוקצבת בידי הוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת) של המועצה להשכלה גבוהה, כמו באוניברסיטאות

הענקת התואר מותנית באישור המועצה להשכלה גבוהה.

 

ייחודיות

 

•התכנית מדגישה את עיצוב תפקידם של פסיכולוגים כמטפלים וכחלק מהקהילה, החברה והתרבות שבתוכן הם פועלים 

 •התכנית מתמקדת בפיתוח מודעות ורגישות להשפעתם של יחסים בין-דוריים, שינויים אישיים ובין-אישיים במרוצת החיים, השפעתם של שינויים חברתיים על אוכלוסיות שונות, על מעמד חברתי-כלכלי, גיל,   השתייכות קבוצתית ותרבות.

  •הסטודנטים זוכים להכשרה מקיפה ואקלקטית שמעשירה את ידיעותיהם בתוך הקשרים נרחבים לאורך מחזור החיים של המבוגר כמו: חיפוש משמעות, התמודדות והסתגלות, טראומה וניצולי שואה, התפתחות ושינוי, יצירתיות ועוד.

  •התכנית מעניקה חוויית לימוד מגוונת גם באמצעות מבחר מדיומים מתחומי השירה, הספרות, הקולנוע והאמנות.

מדי שבוע מתקיים סמינר מחקר מחלקתי שבו נפגשים הסטודנטים עם אנשי סגל ההוראה ועם חוקרים מרחבי הארץ. כמו כן, יתקיימו כנסים וימי עיון הרלוונטיים לגישת טווח חיים; האדם, סביבתו והחברה; בריאות נפשית; ויצירתיות בגיל הבגרות המאוחרת.

 

 

 

הדפסשלח לחבר

צור קשר

רוצה לקבל מידע מותאם אישית?
רוצה לקבל ידיעון חינם?

checked

דלג על Banners
Banners
עבור לתוכן העמוד