דלג על Banners
Banners
דלג על Banners
Banners
נצרת עילית
דלג על בר עליון 1
בר עליון 1
דלג על חיפוש
חיפוש
דלג על בר עליון 2
בר עליון 2
דלג על בר עליון 3
בר עליון 3
דלג על Banners
Banners

"יש לי סיכוי להתקבל"- על הווה ועתיד תנאי הקבלה למוסדות האקדמאיים

לקראת שנת הלימודים החדשה רבים שואלים איך ידעו למה יש להם סיכוי להתקבל ומה בכלל נדרש מהם כדי שמועמדתם תלקח בחשבון. הנושא מבלבל, והעתיד עוד יותר. במאמר זה ננסה לעשות סדר במה תדרשו לשם הקבלה ללימודים, ובאיזה כלי עזר תוכלו להעזר כדי לבדוק אם אתם קרובים לקריטריוני הקבלה המבוקשים.


להסתמך על העבר, לנחש את העתיד - הקשר בין ציוני הבגרות לציוני הפסיכומטרי
כאשר מוסדות ללימודים גבוהים באים לקבל סטודנטים חדשים למסלולי לימודים לקראת התואר הראשון הם משתמשים במגוון כלים שנועד לסנן את המועמדים ולקבל מתוך ההיצע את הטובים ביותר. ככל שההיצע למסלול לימודים גבוה יותר, כך דרישות הקבלה לאותו המסלול יהיו לרוב גבוהות יותר בהתאמה.


האוניברסיטאות משתמשות כיום בשני כלים עיקריים שמטרתם לסנן את המועמדים. הכלי הראשון הוא ציוני מבחני הבגרות, השני הוא ציוני המבחן הפסיכומטרי. ציוני הבגרות באים לשקף את ידע, היקף ותוכן הלימודים שנלמדו בתקופת התיכון בעוד ציוני הפסיכומטרי מנסים לנבא כיצד הסטודנט יתפקד בעתיד באמצעות בדיקת כישורים באנגלית, חשיבה כמותית וחשיבה מילולית.


מחקרים שונים שנעשו ברחבי העולם מראים כי לא תמיד הניבוי של הבחינה הפסיכומטרית נותן מדד טוב או מדויק ליכולות שהסטודנט יפגין בעתיד, לכן ישנן אוניברסיטאות רבות בעולם המעדיפות להסתמך על נתוני קבלה אחרים ובמיוחד ציוני הבגרות (או המקבילה) מבלי להתייחס לציוני הפסיכומטרי.


הצעת חוק המקודמת בימים אלו בארץ, רוצה להשוות את המצב למקומות רבים בעולם בהם לא קיימת דרישה מהאוניברסיטאות לסנן את המועמדים על פי קריטריונים הכוללים הן ציוני בגרות והן מבחני פסיכומטרי אלא לפתוח את השוק כך שכל אוניברסיטה וכל מסלול אקדמי יוכל לקבוע את הקריטריונים לפיהם הוא מסנן את מועמדיו.


מה נדרש היום במרבית האוניברסיטאות כתנאי כניסה?
תנאי הקבלה לאוניברסיטאות כוללים חישוב מסובך של ציון משוקלל המבוסס על ציוני הבגרות והפסיכומטרי, לציון המשוקלל הזה קוראים ציון התאמה או ציון סכם. לכל אוניברסיטה יש את נוסחת החישוב הייחודית לה הנותנת משקלים שונים לרכיבי ציון הקבלה הסופי.


המרכיבים כוללים לא רק את ציוני הבגרות אלא גם מתן בונוסים למקצועות בהם מספר יחידות הלימוד היה גבוה במיוחד.


תנאים נוספים יכולים לכלול דרישה למספר יחידות או ציון מינימאלי במקצועות שונים דוגמת 4 יחידות באנגלית בציון עובר, 3 יחידות לימוד במתמטיקה בציון עובר או מקצוע מוגבר אחד לפחות ברמת 4 יחידות לימוד בציון עובר. בכל האוניברסיטאות יש דרישה לרמת אנגלית גבוהה, כך שמי שלא הצליח לקבל פטור לאחר הוצאת ציון גבוה בחלק האנגלית במבחן הפסיכומטרי, יוכל לגשת לבחינת אמי"ר או אמיר"ם בניסיון להשיג פטור, או ללמוד אנגלית במסגרת התואר ולהשיג פטור לאחר בחינת סיום הקורס.


גם היום תנאי הקבלה למסלולים השונים - שונים בין מסלול למסלול, ואפילו אופן חישוב ציון הקבלה המשוכלל משתנה מאוניברסיטה לאוניברסיטה. ישנם כלי עזר המתמחים בחישוב ציוני הקבלה המבקשים מהגולשים להזין את ציוני הבגרות ומספר יחידות הלימוד שנלמדו בכל מקצוע ומאפשרים חישוב ממוצע בגרות משוקלל הלוקח בחשבון את מספר יחידות הלימוד שנלמדו בכל מקצוע. כלים אחרים מאפשרים הזנת ממוצע בגרות משוקלל וממוצע פסיכומטרי ולאחר הזנת מסלול הלימודים המבוקש המערכת עוזרת למועמד לזהות מה הם סיכויי הקבלה למסלול המבוקש.


הכנה לבגרויות, הכנה לפסיכומטרי
בשוק הפרטי ישנם מכונים רבים העוזרים למועמדים לשפר את סיכויי הקבלה לאוניברסיטאות על ידי מעבר קורסי הכנה לבגרויות או לפסיכומטרי. קורס הכנה לבגרויות יכול לעזור למועמד לשפר את ציוני הבגרות הקיימים או להשלים ציוני בגרות חסרים. הכנה לפסיכומטרי מטרתה היחידה היא להעלות את ציון הפסיכומטרי ואת סיכויי הקבלה למוסד האקדמי.


קורסים אלו, ובמיוחד קורסי ההכנה לפסיכומרטי, יוצרים פער מלאכותי בין מי שעבר קורס הכנה כזה לבין מי שלא עבר קורס הכנה. פער זה אינו משקף כישורים עתידיים ולמעשה פוגם ביכולת הניבוי של המבחן הפסיכומטרי לגבי התאמת המועמדים ללימודים במסלול הנבחר.

 

חישוב ממוצע הבגרות וממוצע ציון ההתאמה יכול להיות עניין מורכב. אוניברסיטאות ומכללות רבות מציעות מחשבוני ציון התאמה וניתן גם למצוא מחשבוני ציוני בגרות משוקללים. אם החוקים החדשים יכנסו לתוקף, ייתכן שהמצב יהפוך לפשוט בהרבה - כיוון שציוני הפסיכומטרי כבר לא בהכרח ידרשו לצורך קבלה ללימודים אקדמאים, אולם גם ייתכן שהחישוב יהפוך מסובך בהרבה כיוון שכל מסלול יכלול אופן חישוב עצמאי.


 

הדפסשלח לחבר
דלג על Banners
Banners
עבור לתוכן העמוד